Pantograf

Kullanılan Malzemeler

Malzeme Süreci

Çinko, nikel, çelik, pirinç, alüminyum, bakır, titanyum ve birçok alaşım gibi çeşitli malzemeler metal damgalamayla uyumludur.

Çinko , metal işçilerinin sıklıkla alaşım bazı olarak kullandıkları, doğal olarak oluşan bir elementtir. Tek başına, galvanizleme direnci ve korozyon direnci sunuyorsa, bir alaşım bileşeni olarak kırılgan ve şekillendirilmesi zordur. Örneğin, pirinç sac imalatının önemli bir bileşenidir.

Nikel, doğal olarak oluşan başka bir elementtir. Yine de tek başına çinkodan çok daha başarılıdır. Pek çok olumlu özelliğe sahiptir, en önemlisi: manyetizma, korozyon direnci ve süneklik.

Çelik, önemli bir demir-karbon alaşımıdır. Üstün gerilme mukavemeti, iyi korozyon direnci ve termal iletkenlik, yüksek akma mukavemeti ve yüksek dayanıklılık sunar. Galvanizli çelik özellikle güçlüdür. Çelik damgalama, çok çeşitli yüksek mukavemetli ürünler oluşturmak için kullanılır.

Pirinç, öncelikle bakırdan ve yukarıda bahsedilen çinkodan oluşan bir alaşımdır. Pirinç biraz korozyona dayanıklıdır, ancak süper güçlü değildir. Ancak oldukça estetik duruyor. Bu nedenle, üreticiler dekoratif baskılar yapmak istediklerinde kullanım için en iyisidir. Ayrıca mücevher, sıhhi tesisat ve ev eşyaları genellikle pirinç damgalardan üretilir .

Alüminyum metal: yumuşak, dövülebilir, korozyona dayanıklı, elektriksel olarak iletken, termal olarak iletken ve manyetik değildir.

Bakır, doğada bulunan bir diğer elementtir. Elektriksel olarak iletken, termal olarak iletken, şekillendirilebilir, dövülebilir, yumuşak ve yaygın bir alaşım bileşenidir. Bakır sac metal baskılar, büyük otomotiv ve derin çekme metal baskıların yanı sıra büyük tencere ve tavalar için idealdir.

Berilyum bakır, en güçlü bakır alaşımıdır. Şunlara karşı dayanıklılığıyla bilinir: aşındırıcı aşınma, pürüzlendirme, plastik bozunma ürünleri ve oksitleyici olmayan asitler. Aynı zamanda: elektriksel olarak iletken, dayanıklı, kaynaklanabilir, işlenebilir ve sünek olduğu da bilinmektedir.

Titanyum , olağanüstü mukavemeti ve mukavemet-yoğunluk oranı, yüksek korozyon direnci ve hafifliği ile bilinen bir metaldir. Titanyum baskılar sağlık, savunma ve havacılıkta yaygındır.

İşlem Detayları

Metal zımbalama işlemi, genel olarak, bir sürgü veya tokmak, bir pres yatağı ve bir zımba kalıbı veya zımba aleti yardımıyla çalışır. (Bazen bu işlem birden fazla kalıp ve/veya zımba pres gerektirir.) İşlemin kendisi birkaç basit adıma bölünebilir.

1. Sac levhayı yerleştirin

Başlamak için, üreticiler sacı sabit bir masa olan pres yatağına yerleştirirler.

2. Komple şekillendirme işlemi

Ardından, özel olarak tasarlanmış bir boşluktan oluşan bir alet olan kalıp, içine yerleştirilen sacdan metal parçalara şekil verir. Kalıbın üst kısmı, pres yatağına giden ve gelen hareketi koruyan pres kızağına bağlanırken, alt kısmı pres yatağına bağlanır. Zımba adı verilen başka bir kalıp bileşeni, sacı kalıbın içinden iterek şekillendirme işlemini tamamlar.

İkincil süreçleri yürütmek

Oluştuktan sonra, metal baskılar genellikle bir veya daha fazla ikincil işlemden geçer.

Örneğin kaplama, bir parçanın korozyon direncini, lehimlenebilirliğini ve dayanıklılığını artırır. Yaygın kaplama malzemeleri arasında kalay, nikel, altın ve paladyum bulunur. Bununla birlikte, bir imalatçı bu adımdan kaçınmak isterse, metali önceden kaplayabilir. Diğer ikincil işlemler arasında ısıl işlem, çapak alma, temizleme ve toz kaplama yer alır.

Isıl işlem, çatlama olasılığını azaltırken sertliği artırır.

Çapak alma, aşındırıcı veya kimyasal maddelerle keskin köşeleri giderir.

Damgalama işleminden geride kalan filmlerin ve yağların çıkarılması için temizlik .

Toz kaplama, damgalamaya koruyucu bir tabaka uygulamanın bir yoludur.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir