Pantograf

Mühür Tarihi Nedir?

Tarih

Metal baskıların elimizdeki en eski örnekleri, MÖ 7. yüzyılda Lidyalılar olarak adlandırılan bir halk tarafından basılan (damgalanmamış) sikkelerdir. Şimdiki Türkiye’de yaşayan bu insanlar, bir resimli kalıp ve diğer resimli bir pul arasına altın veya altın alaşımlı parçalar yerleştirerek madeni paralar yaptılar. Metal yerine oturduğunda, tüm alete vururlar ve bir çekiçle tertibatı kalıplarlardı.

Alman gümüşçü Marx Schwab kalıpla birlikte gitmek için metal bir pres icat edene kadar insanlar bu metal damgalama yöntemini kullanmaya devam etti. Oldukça büyüktü ve aynı anda 12 işçiye kadar çalıştırılabiliyordu. 1550’de ortaya çıkan icadı, vidalı pres olarak bilinmeye başlandı.

Sanayi Devrimi sırasında metal damgalama gerçekten kendi haline geldi. Bu, üreticilerin bisiklet parçalarını imal etmek için süreci kullanmasıyla başladı. Bunun ucuz ve verimli olduğunu bulan üreticiler, ellerinden geldiğince çok ürünü hızla metal damgalamaya başladılar. 20. yüzyılın başında Henry Ford, arabası Model T’nin parçalarını işlemek için metal damgalamaya yöneldi.

O zamandan beri, metal damgalama işlemi, otomasyon, güç kaynakları (elektrik, pnömatik, hidrolik vb.) ve damgalama için mevcut malzemeler dışında pek değişmedi.

Bugün, metal damgalama toplumumuza, özellikle arabalarımıza nüfuz ediyor. 2014 yılında uzmanlar, otomotiv damgalama endüstrisine 31 milyar doların üzerinde bir değer biçti. Bu arada, elektronik damgalama endüstrisinin 2022 yılına kadar %5,4 bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) yaşamasını bekliyorlar. Söylemeye gerek yok, metal damgalamaya yatırım yapmak için harika bir zaman.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir