Pantograf Nedir?

Geometrik bir şekil ya da hareketi büyültüp küçültmeye yarayan alet. Paralelkenar oluşturacak biçimde menteşelenmiş dört çıtadan oluşur.

Kollarından biri sabit bir nokta çevresinde döndürüldüğünde, bu kola bağlı öteki iki kolun uç noktalarının birbiriyle (tales bağıntıları uyarınca) orantılı olarak hareket etmeleri ilkesine dayanır.

Pantograf daha çok teknik çizimde ve haritacılıkta kullanılır. Elektrikli lokomotiflerde de yaylı bir pantograf düzeneği, havai hatla sürekli temas hâlinde kalarak elektrik almayı sağlar.

Resimde, mimarlıkta, heykelcilikte kullanılan bir kopya aletidir. Bir resmi ya aynen ya da küçülterek, büyülterek çoğaltmaya yarar. Pantograf, eklemli bir alettir. Bir nokta çevresinde döner bir yandan verilen hareketi öteki uçda aynen tekrarlayan bir manivela düzenidir. Bir Pantograf ucundaki kalemi küçük bir resim üzerinde gezdirince öbür ucundaki kalem aynı hareketi ya daha büyük ya da daha küçük ölçüde aynen tekrarlar. Böylece yaptığımız resim başka bir yüzeyde yeniden meydana gelmiş olur.

Eğer iki kalemden birinin merkeze uzaklığı mesela öbürününkinden dört defa fazlaysa, resim dört defa büyük olur; küçükse, o oranda küçük olur. Pantografı ilk defa XVI. yüzyılda Georges Dillingen adında bir Fransız ressamı bulmuştur. Langlois, 1743’te alete hemen hemen bugünkü şeklini kazandırdı. Collas ise aleti heykel alanına tatbik etti.

ÇELİK ZIMBALAR

Hidrolik & Eksantrik Pres

Hidrolik & Eksantrik Presönceden ayarlanmış bir kuvvetle sabitlenmiş mührü ürün üzerine baskılar. Seri üretime uygun çelik zımbalar uzun ömürlü hizmet sunar.

Erkek & Dişi Zımbalar

Pres makinesine yüklenen saç malzemesinin üzerine ve altına yerleştirilen kalıp, erkek (zımba) ile dişi (matris) ‘den oluşur ve güç uygulandığında istenilen mühürleme/markalama gerçekleştirilmiş olur.

Elle Vurmalı Zımbalar

Mekanik olarak kullanılabilen ve değiştirilebilir uçlarıyla efektif fayda sağlayan bu ürünümüz uzun süre ihtiyaçlarınızı karşılayacak yapıdadır. Firma amblemi yahut ürün bilgilendirme kodlarının işlenebilmesi için iyi bir yöntemdir.

Elle Vurmalı Zımbalar

Metal levhalar üzerine firma amblemi yahut ürün bilgilendirme kodlarının işlenebilmesi için çekiç yardımıyla dikey olarak uygulanan kullanımı kolay ve düşük kuvvet ile zahmetsiz bir sonuç verir.

YILDIZ PANTOGRAF

4 Kategoride Çelik Zımbalar

Çelik marka zımbalama dört farklı şekilde kullanılır. Bu zımbalama çeşitleri aşağıda belirtilmiştir:

→ Hidrolik pres, Eksantrik Pres için zımbalar
→ Erkek dişi saş zımbalar
→ Elle vurmalı zımbalar
→ Değiştirilebilir zımbalar

Genellikle dikey doğrultuda baskı-vurma yöntemiyle istenilen metal yüzeylere firmanızın amblemini ya da üretimdeki ürünün niteliklerinin uygulama alanında görünmesini sağlamasını amaçlamaktadır.

Amaç: Üretilen ürünlerin menşeinin ya da önemli özelliklerinin ne olduğu bilgisinin tüketiciye gösterilemesidir. Ayrıca ürünlerin hangi firma tarafından üretildiğinin gösterilmesi açıcından çok önemli bir işlev görür.

BLOG YAZILARI

Firmamız ve sektörümüzle ilgili güncel haberler ve genel bilgilendirmeleri bu bölümden takip edebilir düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

İŞ KATEGORİLERİ